خبرخوان

نوشته های بلاگ  "2020"  از "تیر"

استاندارد DIN 6915
مهره شش گوش گل بزرگ اچ وی DIN 6915 استوانه ی رزوه شده شش گوشی است با مقاومت واستحکام زیاد که در اتصالات اصطکاکی که بار زیادی برآنها تحمیل میشود مورد استفاده قرار میگیرد.
استاندارد DIN 934
هره های شش گوشی که براساس استاندارد DIN 934 ساخته میشوند ، معروفترین مهره هایی هستند که در اتصالات اتکایی باپیچ های شش گوش استفاده می شوند. DIN 934 پرکاربرد ترین استاندارد تولید مهره شش گوش میباشد و مهره های شش گوش دنده درشت در کلاسهای 5 و 8 و 10 و 12 را تعریف میکند.
استاندارد ASTM A194
مهره های شش گوشی که طبق استاندارد ASTM A194 تولید میشوند ،معروفترین مهره هایی هستند که در اتصال استاد بولتها استفاده میشوند. این دسته از مهره ها از لحاظ ابعادی سنگین تر هستند و به آنها مهره های سنگین ، گوشت دار ویا HEAVY نیز میگویند.
استاندارد DIN 6914
پیچ شش گوش DIN 6914 این پیچ ، سرشش گوش وگل درشت دارد و به نامهای پیچ آچاری سنگین ، هوی بولت (Heavy Bolt ) و پیچ HV آچارخور نیز معروف است. چون نسبتا سر درشت و رزوه کوتاه تری دارد ، مقاومت واستحکام آن نسبت به برخی از پیچها بیشتر است و لذا برای استفاده در صنایع سنگین گزینه خوبی خواهد بود .
پیچ شش گوش چیست
پیچ شش گوش در گروه پیچ های پرکاربرد صنعتی است واستحکام زیادی دارد . هنگام استفاده از آن نیاز به آچار هست وبه همین دلیل به پیچ آچار خور نیز معروف است. پیچ شش گوش دو دسته گل ریزو گل درشت دارد .
پیچ چیست
اثر گردش مثلث قائم الزاویه دور یک استوانه مسیر مارپیچی ایجاد میکند و اگر روی این مسیر شیار ایجاد شود، قطعه حاصل را پیچ می نامند. شیارها برای مواد نرم و سخت متفاوت طراحی میشوند. پیچ وسیله ای است برای اتصال موقت قطعات مختلف به یکدیگر. به این معنا که در صورت نیاز برای انفصال دو قطعه از یکدیگر نیازی به از بین بردن پیچ و مهره نیست و با باز کردن پیچ و مهره دو قطعه را می توان از یکدیگر جدا کرد و دوباره به یکدیگر متصل نمود.البته همیشه پیچ همراه مهره استفاده نمیگردد گاهی اوقات با حدیده کاری قطعه مقابل نیز می توان بدون مهره اتصال را برقرار کرد. به طور کلی پیچ و مهره ها را از جنسای مختلف همچون فولاد،استیل، مس، تیتانیوم، برنج، پلاستیک و غیره می سازند.
مهره چهار گوش چیست
مهره چهارگوش مانند سایر مهره ها برای مهار اتصالات پیچی به کار میرود و چون سطح تماس آن نسبت به مهره های شش گوش بیشتر است باعث استحکام بیشتر در زمان سفت کردن میشود. درصنایع ریلی برای جلوگیری از چرخش ریل راه آهن زمانی که فشار اعمال میشود کاربرد دارد.
استاندارد ASTM A563
ASTM A 563 استاندارد امریکایی اینچی مهره شش گوشی است معروف به مهره شش گوش HV که در سطح بین المللی کاربرد دارد. استاندارد متریک این مهره ASTM A 563 M میباشد. شناسنامه پیچ ومهره همان علایم روی آن است که بیانگر استاندارد و نوع کاربرد آن است.
مهره شش گوش چیست
مهره شش گوش به شکل یک استوانه توخالی شش گوش است که ناحیه داخلی آن رزوه شده است. مهره های شش گوش انوا ع مختلفی دارند که پر کاربرد ترین آنها در صنعت عبارتند از مهره شش گوش آهنی ، مهره شش گوش HV ، مهره شش گوش کربن استیل (مهره خشکه فولادی 8.8 ) ، مهره شش گوش فولاد آلیاژی (مهره خشکه فولادی 10.9 ) ، مهره شش گوش استنلس استیل ( مهره استیل a2 وa4) ، مهره شش گوش باریک ، مهره شش گوش بلند ، مهره شش گوش جوشی ، مهره شش گوش واشر دار . مهمترین استاندارد های مهره شش گوش DIN 934 و DIN 6915 هستند.
مهره چیست
مهره حلقه ای شکل است و با اندازه ها و شکلهای مختلف ساخته میشود . ناحیه مرکزی آن مدور ، توخالی ولی رزوه دار است.محیط خارجی آن ممکن است گرد یا چند ضلعی (چهار گوش ، شش گوش ، هشت گوش) باشد با توجه به کاربردهای مختلف ، مهره ها به شکلهای مختلف از جنسهای مختلف برای پیچ های مخصوص به خود ساخته می شوند.