استانداردهای DIN برای پیچ ها

استاندارد DIN در بخش پیچ ها طیف وسیعی را در برگرفته است. این پیچها از شش گوش و فلنج دار و کله قارچی و چشمی گرفته تا انواع پیچ ماشین و پیچ ام دی اف و کناف را می پوشاند. شما در این صفحه تمامی استانداردهای DIN مربوط به پیچ ها را خواهید یافت. پیچ ها از متریال های گوناگونی ساخته می شوند که در موارد مختلف مصرف می گردند.پیچ ها با مقاومت کششی مختلف تولید می گردند تا هم اقتصادی باشند و هم ماموریت خود را به درستی انجام دهند. پیچ های کربن استیل به وسیله پوشش های گوناگونی از زنگ زدگی محافظت می گردند. گالوانیزه گرم و سرد و روکش تفلن و داکرومات از جمله مهمترین روش های محافظت پیچ هاست. پیچ ها به روش های گوناگونی تولید می شوند. برخی به روش فورج گرم و برخی به روش فورج سرد. شکل دهی دنده پیچ ها به روش های گوناگونی همچون براده برداری و یا فشار (رولینگ) انجام می شود. مقاومت کششی که همان تحمل بیشترین نیروی کششی قبل از خرابی پیچ است از موارد بسیار مهمی است که هنگام انتخاب باید در نظر داشته باشید.

 

در لیست زیر شما را با استانداردهای DIN پیچ آشنا می کنیم. لازم به ذکر است این دسته بندی ممکن است در طول زمان تغییرات کمی داشته باشد. استانداردها در صنعت به ندرت تغییر می کنند ولی با این حال درصورت تغییر ما همواره مقالات خود را به روز می کنیم تا خواننده دچار اشتباه نشود و بتواند دانش لازم را در این زمینه کسب کند.

 

 استانداردهای DIN برای پیچ های شش گوش - Hex Bolts & Screws 

پیچ شش گوش

پیچ های شش گوش پیچ های مصرفی در مکانهای پرفشار در دماهای گوناگون هستند که این پیچ ها در گرید های مختلف 5.8 , 8.8 , 10.9 , 12.9 بر اساس تحمل فشار(tensile strength) ساخته می شوند. پیچ های شش گوش در صنعت مصارف عمومی دارد و تنوع آنها زیاد است تا طراحان بتوانند با دستی باز انتخاب کنند. پیچ های شش گوش به طور عمومی به دو بخش تمام دنده و نیم دنده تقسیم می گردد. گام دنده ها با قطر پیچ براساس استاندارد تغییر می کند.

 

 استانداردهای DIN  برای پیچ های فلنج دار - Flanged  Collared Hex Bolts

پیچ شش گوش فلنج دار

پیچ های فلنج دار در صنعت در مکانهایی بسته می شوند که لرزش درکار است این پیچ با ایجاد سطح مقطع برای چسبیدن روی فلز باعث جلوگیری از باز شدن آن می شود. در صنایع اتومبیل و ماشین سازی و لکوموتیو سازی از این نوع پیچ به وفور استفاده می گردد.

 

استاندارد های DIN برای پیچ های شش گوش ساختمانی - Hex Structural Bolts

پیچ شش گوش برای اسکلت فلزی

 

این دسته از پیچ ها بیشتر در اسکلتهای فلزی ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این پیچ ها عموما گل درشت هستند به این دلیل که نیروی کششی بالایی را تحمل می کنند. این پیچ ها نیم رزوه هستند و اتصال بین دو ورق ساختمانی را تامین می کنند.

 

استاندارد های DIN برای پیچ های  سر مربعی - Square Head Bolts

پیچ سر چهار گوش

پیچ چهارگوش می تواند به جای پیچ شش گوش مورد استفاده قرار بگیرد. سادگی تولید هنگام فورج و تولید سریع این پیچ باعث ماندگاری آن در صنعت شده است. 

 

استاندارد های DIN برای پیچ های  با سر گرد - Round Head Bolts

پیچ سرگرد

پیچ های سرگرد یا همان کله قارچی به این علت تولید می شوند که در ظاهر یک پروژه تاثیر بصری ایجاد کنند. شما ریل گاردهای یک اتوبان را فرض کنید برای بستن قطعات آن از پیچ کله قارچی استفاده بشود نتیجه زیباتری دارد یا از پیچ های شش گوش؟ ضمن اینکه تولید پیچ کله قارچی در مقیاس زیاد عملا نتیجه اقتصادی بهتری در بر دارد.

 

استاندارد های DIN برای پیچ های با سر کونیک دار تخت - Countersunk Head Bolts

پیچ سیمان

پیچ های کونیک دار سرتخت در صنعت نقش مهمی را بازی می کنند. فرض کنید شما در حال ساخت سالنی هستید که کف این سالن باید فلزی باشد روش اتصال ورق ها را به کف چگونه انتخاب می کنید؟ با جوش کاری ؟ با پیچ های شش گوش؟ یا با پیچ هایی که وقتی روی کار بسته شدند هم سطح کف کار باشند؟ پیچ های کونیک دار همان خواسته شما را برآورده می کنند.

 

استاندارد های DIN برای پیچ های چشمی - Eye Bolts

پیچ چشمی

پیچ های چشمی کاربردهای مختلفی ازجمله آویزان کردن یک شی را دارد. پیچ چشمی هم با دنده خودکار و هم اتصال با مهره را دارند. پیچ های چشمی عموما برای عبور شیی از درون سوراخ چشمی برای نگهداشتن قطعه ای دیگر تولید می شود.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های تی شکل - T-Head Bolts

پیچ تی شکل استاندارد دین

پیچ های تی شکل به خاطر سر تی شکلی که دارند کاربرد خاصی دارند بیشتر این پیچ ها به خاطر فرو رفتن در قطعه ای دیگر و ایجاد گشتاور مناسب برای باز و بست استفاده می گردد. مثلا در داربست از این نوع پیچ استفاده می گردد. در ساخت ریل های راهآهن از این پیچ استفاده می گردد.

 

 

استاندارد پیچ های یو بلت - U-Bolts

یو بلت استاندارد

پیچ های یو بلت برای نگهداری لوله و اقلامی از این دست استفاده می گردد. 

 

استاندارد های DIN برای پیچ های با سر هشت پر بیرونی (پیچ ستاره ای) - Hexalobular Bolts & Screws

پیچ ستاره ای

نوعی پیچ برای قطعات حساس مثل سرسیلندرماشین طراحی شده است که با ابزارهای خاص این پیچ می توان آنها را باز و بست کرد.  

استاندارد های DIN برای پیچ های دوازده پر بیرونی (پیچ ستاره ای) - Twelve Point Bolts

پیچ ستاره ای دوازده پر

پیچ های ستاره ای دوازده پر که از نوادگان پیچ آلن به شمار می آید طرح پیش رفته پیچ های آلن است. این پیچ ها جایگزین آلن های سوکتی شش گوش است.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های چرخ ماشین - Wheel Bolts

 

استانداردهای DIN برای پیچ های بتن و کف - Foundation Bolts

انکربولت

این پیچ ها برای اتصال بین بتن و فلز طراحی شده اند. این پیچ درون بتن جای می گیرد و بعد از محکم شدن بتن دستگاه یا قطعه فلزی را روی آن می بندند.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های Single End Bolts

 

استانداردهای DIN برای پیچ های دوسر رزوه - Double End Bolts

 پیچ دوسر

 

استانداردهای DIN برای پیچ های تمام رزوه - Thread Rods

پیچ تمام رزوه استاندارد دین

 پیچ تمام رزوه متری (میلیمتری) که در بازار به وفور یافت می شود و تولید داخلی هم انجام می شود پیچی است تمام رزوه که در طول های استاندارد یک یا دو یا سه متر به بازار عرضه می شود. مصرف کننده می تواند به دلخواه برش بزند و سرهای آن را کونیک کند و استفاده نماید.

استانداردهای DIN برای پیچ های ماشین سازی - Machine Screws

پیچ ماشین سازی

برای ساخت ماشین آلات لوازم خانگی و ... این گروه پیچ ها استفاده می شود. طراح بر اساس نیاز از پیچ مورد نظر استفاده می کند. در انتخاب پیچ در این بخش امکان انتخاب های زیادتری هست به این معنی که برای یک مورد مصرفی ممکن است پیچ جایگزین پیشنهاد شود بدون اینکه اصل طراحی با مشکل مواجه گردد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های آلن - Hex Socket Screws

پیچ آلنی

یکی از پیچ های قدیمی طراحی شده در کشور آلمان پیچ آلن (سوکتی شش گوش) است. این پیچ در جنگ سرد صنعتی بین آلمان و پیچ های شش گوش آمریکایی پیروز میدان شد و سالها آمریکایی ها اصرار داشتند که پیچ های شش گوش در مصارف حساس برنده خواهند بود و آلمان ها هم تولیدات پیچ آلنی خود را افزایش می دادند تا جایی رسید که مصرف پیچ های آلنی در کمپانی های آمریکایی هم شروع شد و در نهایت پیروز میدان آلمان ها و تفکر سوکتی شان شد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های تنظیم و مغزی - Set  Headless Screws

پیچ مغزی

 

پیچ های مغزی به پیچی گفته می شود که بخش آچار خور بزرگتر از قطر پیچ نباشد. یعنی اینکه این نوع پیچ ها گل ندارند ولی آچارخور دارند. پیچ های تنظیم که نوک آنها باریک تر از قطر پیچ است این امکان را فراهم می آورد که بتوان قطعه ای را بارها تنظیم کرد و این پیچ ها نقش نگهدارنده را بازی می کند.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های خودکار - Tapping Screws

پیچ های خودکار

تقریبا همگان پیچ های خودکار را می شناسند و آن را استفاده کرده اند. این پیچ ها برای نفوذ خودکار درون ورق های فلزی طراحی شده اند. به این معنی که این پیچ ها نیازی به عملیات رزوه زنی روی فلز را ندارند و پیچ به صورت خودکار رزوه را ایجاد می کند.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های سر شش گوش خودکار - Hex Tapping Screws

پیچ شش گوش خودکار

این هم مثل پیچ های خودکار می ماند اما چون گشتاور بالاتری برای بسته شدن لازم دارد با گل شش گوش تولید می شود.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های سرمته ای و دریلی - Drilling  Thread Cutting Screws

پیچ سر مته ای

اگر یک پیچ بتواند شما را در دنیای پیچ و مهره حیرت زده کند آن پیچ سر مته ای است. این پیچ هم سوراخ می کند هم رزوه می کند و همان زمان روی کار بسته می شود. 

 

استانداردهای DIN برای پیچ های دیوار (کناف)- Drywall  Chipboard Screws

پیچ کناف

پیچ های مخصوص قطعات الکتریکی و چوبی و اتصال کناف به دیوار. این پیچ ها تکنولوژی ساخت متفاوتی از پیچ های خوکار دارند که روز به روز بر مصرف این نوع پیچ اضافه می گردد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های قفلی - Locking Screws

پیچ قفلی

پیچ های قفلی در زمان بسته شدن کمی به سختی بسته می شوند و نوع رزوه روی آن کمک می کند تا پیچ در جای خود فقل شود و در محیط های لرزشی ارزش خود را نشان بدهد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های چوب - Wood Screws

پیچ چوب

پیچ های چوب همان طور که از نامشان پیداست در اتصال قطعات غیر فلزی به هم نقش دارد. رزوه این پیچ ها مناسب بافت های فیبری و چوبی است.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های هشت پر سوکتی - Hexalobular Socket Machine Screws

پیچ ستاره ای هشت پر سوکتی

پیچ های سوکتی هشت پر تکامل یافته پیچ های آلن است. در قطعات حساس خودرو مثل اتصال سرسیلندر به سیلندر و ماشین سازی کاربرد دارد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های بالدار - Wing  Thumb Screws

پیچ بالدار

کاربرد اصلی این پیچ ها در باز وبست کردن پیچ به وسیله دست است. در جاهایی استفاده می گردد که دفعات باز و بست پیچ بالا باشد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های درپوش - Plugs

پیچ های درپوش

این پیچ ها برای درپوش مثلا مخزن روغن اتومبیل استفاده می شود بیشتر جهت درپوش روغن مورد استفاده است.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های تنظیمی دستی - Knurled Screws

پیچ های دستی

 

 

استانداردهای DIN برای پیچ های واشردار - Screw and Washer Assemblies

پیچ های واشردار

پیچ های واشر دار یا واشر نما دارای واشر ثابت و یا متحرک است به این ترتیب کاربر با سرعت زیاد می تواند پیچ ها را روی کارببندد.

 

استانداردهای DIN برای پیچ های دوازده پر سوکتی - Point Socket Screws

پیچ ستاره ای سوکتی

این پیچ ها هم از خانواده پیچ های هشت پر سوکتی هستند.