استانداردهای DIN برای واشرها و خارهای نگهدارنده

 در دسته بندی واشر ها در سیستم متریک می توان تعداد بیشماری دسته بندی ایجاد کرد که ریشه این گونه دسته بندی های واشر برمی گردد به نوع مصرف و ابعاد و شکل ظاهری و کارکرد و متریال واشرها. ما در اینجا بر اساس دسته مصرف در استاندارد DIN واشر ها را دسته بندی کرده ایم.

 

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری بشقابی -  Disc spring Washers

واشر های فنری بشقابی با ایجاد قوس روی بدنه واشر باعث می شود بعد از سفت شدن روی کار فشار معکوس ایجاد کند تا مانع از باز شدن پیچ و مهره از هم شود. اگر می خواهید بدانید آیا این نوع واشر در باز نشدن پیچ و مهره تاثیر دارد یا نه؟ باید بگوییم که بله دارد و در هر کاربردی قبل از مصرف یک سری آزمون برای انتخاب واشر مناسب انجام می گردد که در لرزش های مختلف بتواند از باز شدن پیچ و مهره جلوگیری کند.

واشر فنری بشقابی

استاندارد های DIN برای واشرهای تخت ساده - Plain Washers

واشر تخت ساده از انواع ابتدایی واشرهاست که کاربرد مهمی در صنعت دارد. مثلا شما می خواهید پیچ و مهره ای را به هم متصل کنید ساده ترین کاری را که واشر تخت انجام می دهد این است که در پستی و بلندی های میکروسکوپی پیچ و مهره فرو می رود و دو سطح پیچ و مهره بر هم منطبق می گردد.

 واشر تخت ساده

 واشرهای تخت همچنین به عنوان واشرهای ساده شناخته می شوند ، هدف آنها توزیع بار اتصال دهنده (پیچ و مهره) است در حالی که در طول عمل سفت کردن پیچ و مهره ، گرما و اصطکاک را کاهش می دهد. آنها همچنین می توانند به عنوان فاصله دهنده استفاده شوند ، همانطور که در کاربردهای صنعتی و خانگی معمول است.

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری - Spring Washers

واشرهای فنری اغلب برای جلوگیری از باز شدن پیچ و مهره در صورت لرزش و انبساط و انقباض حرارتی طراحی شده اند. واشرهای فنری فلزی هستند. کاربرد این گونه واشرها در مواردی است که درجه ای از انعطاف را قبول می کند این به این معناست که در یک محدوده لرزش خاص و یا تغییر دمایی معین درست کار می کنند و خارج از محدوده معین شده به درستی کار نمی کنند. به عنوان مثال در صنعت هوانوردی از این گونه واشر زیاد استفاده می گردد.

واشر فنری

 

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری قفلی - Spring Lock Washers

 واشر های فنری قفلی با دارا بودن سطح موجی شکل بعد از بسته شدن روی کار فشار معکوس در پیچ و مهره ایجاد می کند و در لرزش های دستگاه یا ماشین یا قطعه از باز شدن پیچ و مهره جلوگیری می کند.

واشرهای فنری قفلی

استاندارد های DIN برای واشرهای دندانه دار قفلی - Toothed Lock Washers

 

این واشرها در کاربرد های ویژه مورد استفاده قرار می گیرند و استاندارد های تولیدی زیادی دارند در فرکانس های مختلف دارای آج های گوناگون هستند و در هر دستگاهی که مورد استفاده قرار بگیرند حتما محاسبات لازم انجام می شود تا از واشر مناسب در فرکانس لزرشی دستگاه استفاده گردد. برای نمونه از شرکت نوردلاک (nord lock washer) در تولید این نوع واشر نام برد.برای پیچ و مهرهه هایی که به دلیل لرزش یا گشتاور تمایل به چرخش یا از بین رفتن اصطکاک دارند از این نوع واشرها استفاده می گردد. تنوع بسیاری وجود دارد. درواقع با توجه به محکم بودن جنس این واشرها می توان فهمید که این مدل واشر با فرو رفتن در پیچ و مهره اجازه باز شدن را نمی دهد. واشر قفلی یکی از موارد مورد استفاده در صنایع حمل و نقل مانند خودرو و هوا و فضا است. آنها را در لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی نیز خواهید یافت. 

واشر دندانه دار قفلی

استاندارد های DIN برای واشرهای مربعی - Square Washers

 واشرهای مربعی از انواع ساده و ابتدایی واشرهاست. این واشر کاربرد های محدودی دارد مثلا در ساختمان سازی از این واشر در قسمت های پرفشار استفاده می شود. تولید این نوع واشر بهینه است به این معنی که در هنگام تولید کمترین ضایعات را دارد. لذا افرادی که می خواهند واشرهای ضخیم برای تحمل بار استفاده کنند باید از واشر مربعی استفاده نمایند چرا که فروشنده تمام ورقه فولادی را یکجا به فروش می رساند و تولید آن ضایعات کمتری را ایجاد می کند و تعداد واشر بیشتری از یک ورقه تولید می شود و هزینه تمام شده برای خریدار کمتر می شود.

واشر مربعی

استاندارد های DIN برای واشرهای اوریب دار - Beveled Washers

 واشر اوریب ریلی

استاندارد های DIN برای واشرهای سوراخ مربعی - Square Hole Washers

 واشر های سوراخ مربعی برای پیچ های گردن مربعی یا شفتهای مربعی طراحی شده اند. این واشرها درون پیچ های گردن مربعی می نشیند و باعث ایجاد اتصال درست می شود.

واشر سوراخ دار مربعی

استاندارد های DIN برای واشرهای لبه دار - Tab Washers

 واشر لبه دار

استاندارد های DIN برای واشرهای آب بندی - Sealing Washers

 روی بدنه سیلندر اتوموبیل یا ماشین های صنعتی این واشر را دیده اید. اسم عمومی آن پولکی است. حالا چرا از این درپوش استفاده می شود دلایل مختلف دارد مثلا برای جلوگیری از ترکیدن سیلندر به علت یخ زدگی سیلندر تعبیه می شود یا گرم شدن بیش از حد موتور و جلوگیری از تابیدن سیلندر و سرسیلندر.واشرهای آب بندی جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و مایعات در قسمت سوراخ شده جهت ایجاد اتصال سرد (پیچ خودکار سرمته ای) است. یک نمونه از کاربرد این واشر در سقفهای شیروانی فلزی است.واشر های پولکی

 

استاندارد های DIN برای خار چشمی بیرونی - Retaining Rings for Shafts

 خار چشمی

استاندارد های DIN برای خار چشمی داخلی - Retaining Rings for Bores

 خار چشمی

استاندارد های DIN برای خار سه گوشی (نعلی) - Radially Assembled Rings

 خار نعلی

استاندارد های DIN برای خار رینگی - Wire Retainers

 خار رینگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DIN 125A

DIN 127B

 

DIN 433

 

DIN 472

 

 

DIN 93

 

DIN 7980