استانداردهای DIN (دین آلمان) برای مهره ها

مهره ها در صنعت بسیار کاربرد دارند در کنار پیچ ها باعث ایجاد اتصال موقت و محکم می شوند. در هر کاربردی مهره مناسب آن کاربرد را باید انتخاب نماییم. چرا که کیفیت اتصال و طول عمر آن به شدت افزایش خواهد داشت. به عنوان مثال مهره ای که در رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد باید ضد زنگ باشد. یا مهره ای که در بستن یک فلنج به کار می رود باید کشش بالا را تحمل کند. در زیر نمونه هایی از مهره ها در ابعاد متریک معرفی شده اند.

 

استاندارد های DIN برای مهره های شش گوش - Hexagon Nuts

 

مهره شش گوش استاندارد دین آلمان

مهره های شش گوش پایه و اساس مهره های استاندارد دین آلمان را تشکیل می دهند. این مهره ها بدون هیچ شکل فیزیکی خاصی از یک استوانه شش گوش تشکیل شده است. این استوانه از بیرون شش گوش و از درون دارای سوراخی گرد و رزوه شده است. پیچ درون این رزوه عموما راست گرد می گردد تا درون آن فرو برود و باعث اتصال دو قطعه به هم شود.

مهره های شش گوش از جمله مهره های بسیار پرکاربرد در صنعت هستند که با انکر بولت ها و پیچ ها و استادبولت ها به وفور استفاده می شوند. Hex مخفف کلمه Hexagon به معنای شش وجهی است. #:~ و این به معنای داشتن بدنه شش وجهی است. مهره های شش گوش (Hex Nuts) به (Finished Hex Nuts)  یا (hex full nuts) معروفند. واشرهای قفلی ممکن است با این مهره ها استفاده شود. مهره ها هم راست گرد و هم چپ گرد هستند اما توجه داشته باشیم که تعداد مهره های چپ گرد خیلی خیلی کمتر از مهره های راست گرد است. نام گذاری این مهره به این شکل است که مقدار قطر نامی سوراخ داخلی آن را در سیستم متری به میلیتر شماره مهره در نظر می گیرند. به عنوان مثال مهره نمره 10 یعنی مهره ای که دارای سوراخ به قطر 10 میلیمتر است. متریال های مورد استفاده در این نوع مهره ها می تواند از آهن معمولی یا فولاد خشکه یا استنلس استیل باشد. اگر جنس مهره ساخته شده از نوع آهنی یا فولادی باشد که در مجاورت رطوبط امکان زنگ زدگی وجود دارد با پوشش گالوانیزه گرم یا سرد در صورت امکان فنی پوشش می دهند.

 

استاندارد های DIN برای مهره های فلنجی - Flanged  Collared Hex Nuts

 

 

 مهره فلنج دار قفلی

 

این مهره ها در صنایع خودرو سازی پر کاربرد هستند. مهره فلنج دار هم واشر سرخود دارد و هم تکیه گاه قوی برای پیچ دارد و هم شیارهایی برای جلوگیری از بازشدن مهره در لرزش ها دارد. تصور کنید در یک اتومبیل از مهره های عادی شش گوش در جاهایی که لرزش دارد استفاده شود بعد از مدتی کوتاه از هر نقطه از اتومبیل شما صداهای ناهنجار بلند خواهد شد و با قطعه ای از اتومبیل جداشده و در جاده رها می شود. حال فرض کنید با مهره عادی و واشر فنری اتومبیل شما اسمبل شده باشد درست است که مشکل تا حدی برطرف می شود ولی هزینه های تولید در کارخانه زیادتر از استفاده از مهره فلنج دار خواهد شد.

 

استاندارد های DIN برای مهره های ساختمانی - Hex Structural Nuts

استاندارد های DIN برای مهره های مربعی - Square Nuts

 

 مهره مربعی استاندارد DIN

 

مهره مربعی مهره ای است که در اوایل تولید صنعتی پیچ و مهره مورد علاقه تولید کننده گان بوده است. چرا که این مهره در پروسه تولید آن زمان خوش ساخت بوده است. تولید کننده گان با پانچ کردن ورق های آهنی یا برش عرضی مقاطع مربعی به سرعت مهره را تولید می کردند. امروزه با ظهور عملیات هایی همچون فورج گرم و سرد سرعت تولید مهره های شش گوش از این مهره پیشی گرفته است. جدای این بحث این مهره سطح مقطع مناسبی برای محکم نگه داشتن پیچ و درنتیجه محکم ماندن قطعات درگیر ایجاد می کند. 

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های سربسته - Acorn Nuts

 

 

 مهره سر دار با استاندارد DIN

 

مهره های سردار مهره هایی هستند که یک سر کنبدی شکل روی آن را پوشانده است بیشتر هدف زیبایی را برای محصول نهایی دنبال می کنند این نوع مهره ها همان مهره های شش گوش هستند اما چون موارد مصرف آنها در ظاهر کار تاثیر زیادی دارند مصرف کننده گان این محصول آن را در محصولاتی به کار میبرند که باید ظاهر عامه پسندی داشته باشند. شما فرض کنید این مهره مثلا در گارد فلزی یک پارک مورد استفاده قرار بگیرد این مهره با ظاهر چشم نواز خود زیبایی بصری خوبی به نرده های استفاده شده در پارک می دهد. برعکس شما فرض کنید در یک محصول که مهره های آن در نمای کار دیده می شوند دارای مهره های شش گوش ساده باشند و حتی لوله های استنلس استیل در آن به کار گرفته شده باشد نتیجه کار آنچنان ظریف نخواهد بود. مهره های سردار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. مثل لوازم خانگی یا دوچرخه و موتور سازی حتی صنعت اتوموبیل که از این مهره در جاهای مختلف از آن استفاده می شود. طراحان ماشین های خاص صنعتی از این مهره به وفور استفاده می کنند. در طراحی باید به این نکته دقت داشت که پیچ های مصرفی در رابطه با این مهره باید طوری انتخاب شوند که بعد از سفت کردن پیچ ها قسمت بیرون مانده پیچ از مهره بیش از حد بلند نباشد چراکه باعث خرابی مهره می گردد و نوک پیچ به سر مهره فشار مخرب وارد می کند و آن را از فرم طبیعی خارج می کند.

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های قفلی - Locking Nuts

 

 

 مهره قفلی بر اساس استاندارد DIN

 

مهره های قفلی در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که لرزش وجود دارد خیلی از سازه های صنعتی دارای لرزش های خواسته و ناخواسته هستند که مهره های ساده از پس کار در آن محیط ها بر نمی آیند. مهره های قفلی در یک محدوده لرزشی گسترده پاسخ مثبت می دهند و درست کار می کنند. شما فرض کنید در حال طراحی دستگاه سورت زیتون هستید اصولا این دستگاه همراه با لرزش کار می کند اگر از مهره های معمولی استفاده کنید بعد از مدت کوتاهی این مهره ها باز شده و دستگاه از کار می افتد.

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های چاکدار - Slotted Nuts

 

 

 مهر قفلی چاک دار استاندارد DIN

 

این مهره ازجمله مهره های سنگین کار است و در جاهایی که بازشدن مهره بسیار خطرناک است به کار می رود. روش کار این مهره به این صورت هست که بعد از محکم کردن مهره روی پیچ از سوراخ موجود در سر پیچ یک عدد پین در آن قرار داده می شود و سر پین کج می شود تا از دررون سوراخ خارج نشود. (شاید اولین آشنایی پررنگ در زندگی من با پیچ و مهره ها همین مهره باشد که در جعبه ابزار پدرم 12 عدد از این مهره را داشتیم. یادش بخیر :) )

 

 

استاندارد DIN برای مهرههای جوشی - Welded Nuts

 

 

مهره جوشی استاندارد DIN

مهره های جوشی همانطور که از نامشان پیداست مهره هایی هستند که با نوعی عمل جوش کاری نقطه ای به قطعات فلزی جوش کاری می شوند و به صورت ثابت در قطعه باقی می ماند لذا بعد از اتصال باجوش به قطعه در جایی دیگر دوباه نمی توان از آنها استفاده کرد. کاربرد این مهره ها بیشتر در جاهایی هست که دسترسی کامل به مهره نداریم تا آن را نگه داریم و ببندیم. لذا مهره را با دقت بالا به قطعه جوش می دهیم تا عمل بستن پیچ به سرعت بیشتری انجام گردد. روشهای دیگری به مراتب بهتر از مهره جوشی برای بستن پیچ روی قطعات ساخته شده از ورق پیشنهاد می گردد. روش کار به این صورت است که با یک سمبه با چرخش بسیار بالا محل مورد نیاز را مالش می دهند تا آن قسمت فلز گداخته می شود سپس سوراخی در آن توسط مذاب ایجاد می شود که همان را دنده می کنند و بعد می توان پیچ را روی قطعه بست. در آینده این مقاله همراه با ویدیوی جالب مربوط به این روش به روز رسانی خواهد شد.

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های گرد - Round Nuts

 

استاندارد های DIN برای مهره های بال دار - Wing Nuts

 

 

 مهره دستی یا بال دار استاندارد DIN

 

مهره بالدار که به اشتباه به آن مهره خروسکی گفته می شود. مهره بالدار مهره ای است که دستگیره لازم را برای باز و بسته کردن مهره دارد. شما با آچار نمی توانید این مهره را ببندید یا باز کنید. یکی از معروفترین کاربرد های این مهره استفاده در اره آهن بری هست که تقریبا همه با آن آشنا هستند. این مهره در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که بسیار زیاد باز و بسته می شود و نیازی به محکم کردن زیاد ندارد.  

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های تی - T-Nuts

 

 

 مهره چنگک دار استاندارد DIN

 

مهره تی کاربرد های جالبی در صنعت دارند. این مهره ها دارای چنگکهایی هستند که در بدنه موادی همچون چوب فیبر نایلون های صنعتی و تفلون ها فرو میروند و امکان اتصال این مواد را با دیگر قطعات فراهم می کند. این مهره شبیه مهره جوشی عمل کرده و سرعت در عملیات اسمبل قطعات را به ارمغا خواهد آورد.

 

 

استاندارد های DIN برای مهره های Tinnerman-Style Nuts

استاندارد های DIN برای مهره های تظیمی دستی - Snap-In Nuts

استاندارد های DIN برای مهره های چزخ - Wheel Nuts

استاندارد های DIN برای مهره های کوپلینگ - Coupling Nuts

 

 

مهره کوپلینگ استاندارد DIN

 

 

مهره های کوپلینگ به مهره بلند معروفند و کاربردهای جالبی در صنعت دارند. این مهره ها برای اتصال دو پیچ مورد استفاده قرار می گیرند. این مهره ها در متریال های مختلف ازجمله آهنی فولادی و استنلس استیل ساخته می شوند. این مهره ها با استاندارد متریک با پیچ های تولید شده با ابعاد متریک مورد استفاده قرار می گیرند. مهره های کوپلینگ در صنایع الکترونیک گرفته تا خودرو سازی و ساختمان سازی کاربرد دارند.

 

 

 

 

 

 

مهره های قفلی واشردار - K Lock Nut

 

 مهره قفلی واشردار

 

مهره های قفلی انواع گوناگونی دارند و هر مهره در جای خاصی درست کار می کنند. مثلا شما در این صفحه چند مدل مهره قفلی را مطالعه می کنید همانطور که شما هم متوجه شده اید دسته ای از مهره ها کار مشابهی را انجام می دهند اما باید نوجه داشت که پروسه های تولید هر یک متفاوت هستند و کارایی هریک با دیگری مختصر تفاوتی دارد. این تفاوت ها در صنعت لازم هستند تا پوشش مناسب را در انتخاب قطعات داشته باشیم. با این مقدمه می توان دریافت که مهره قفلی واشر دار علاوه بر اینکه در مکانهایی با لزرش خاص کار میکنند دارای واشر مناسب برای توضیع بار حاصل از بستن مهره است. قیمت این مهره ها کمی بالاتر از هم رده های خود است. و در انتخاب این مهره باید ملاحظات مالی را در پروژه های با مصرف تعداد بالا را داشت.